Tekirdağ Tarihi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TEKİRDAĞ TARİHİ VE BİLİNMEYENLER
Mavi gözlü kent Tekirdağ;
6000 yıllık tarihi boyunca, Traklar, Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar gibi çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Marmara’nın sakin sularında Trakya topraklarına yayılmış suskun bir şehirdir.

Bir zamanlar kuzeyin bilinmeyen sularından geçip Marmara’nın kıyılarını izleyerek gelen esrarengiz Traklar, bu bereketli ve bakir sahili görünce yerleşirler. Tarih içinde çoğu medeniyet Tekirdağ’da nefes almıştır. Bu şehirde dinlendikten sonra, önlerinde duran maceralı uzun fetihlere yol almışlardır.

TEKİRDAĞ İSMİNİ ALDI
Tekirdağ’ın geçmişi taş devrine kadar inmektedir. 1357 yılında şehir ve yöre Türkler tarafından fethedilerek, ebediyen Türklerin hakimiyetine geçmiştir. Romalılar devrinde Rhadesthus, Bizans devrinde Rodosto idi. Türkler Tekirdağ’ ı fethettikleri zaman adı Rodosçuk, daha sonra Osmanlılar döneminde Tekfurdağ olarak adlandırılmıştır. Tekirdağ Süleymanpaşa 14 Cumhuriyet döneminde ise şehir TEKİRDAĞ adını almıştır.

COĞRAFİ VE İKLİM KOŞULLARI
İstanbul iline 130 km uzaklıktadır. Tekirdağ merkez ilçesi Süleymanpaşa’nın güneyinde Marmara Denizi, doğusunda Marmara Ereğlisi, kuzeyinde Çorlu, Kuzeybatısında Muratlı ve batısında Malkara ile çevrilidir.

Merkez Süleymanpaşa ilçesinin Marmara kıyılarında Akdeniz iklimi egemendir. Kıyı şeridinde yazlar sıcak, kışlar ılıktır. Bununla birlikte Akdeniz bölgesi kıyılarından afarklı olarak kışın kar yağar. Bölgede zaman zaman esen soğuk kuzey rüzgarları ısının düşmesine neden olur. İç bölgelerde karasal iklim egemendir. Süleymanpaşa kara ve denizyolu ulaşımının olduğu bir yerdir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tekirdağ Tarihi
Takip Et

Bizi Takip Edin