Ergene Haber, Ergene Haberleri, Ergene Son Dakika

Günümüz Türkiye’sinde Gazetecilik Ateşten Gömlek Giymektir

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer Basından Sansürün Kaldırılmasının 111’inci yıl dönümüne ilişkin yaptığı açıklamada “basınımızdan sansür kaldırılışından 111 yıl sonra sansürün ve otosansürün sıradan hale gelmesi trajiktir” dedi.

Günümüz Türkiye’sinde Gazetecilik Ateşten Gömlek Giymektir
23 Temmuz 2019 - 14:35

Son bir yıl içinde binden fazla basın mensubunun işlerini kaybettiğini, yüzlercesinin hapishanelerde olduğunu bu nedenle, bugüne basın bayramı diyebilmenin imkansız olduğunu belirten Yüceer, “Anayasamızda ‘Basın hürdür sansür edilemez’ yazılı ama iktidar göz göre göre bu hükmü çiğniyor. Tutuklamalarla, cezalarla, göz altılarla, gözdağlarıyla, basının sesini kesiyor” dedi.

TEK SESLİ BİR BASIN YARATILMAK İSTENİYOR

Basından Sansürün Kaldırılması ve Basın Bayramına ilişkin yaptığı açıklamada, ifade ve basın özgürlüğünün bir ülkede demokrasisinin kalitesini gösteren en önemli unsur olduğunu vurgulayan, Yüceer “ne yazık ki basın özgürlüğümüz de, demokrasimiz de sınıfta kalmıştır. İktidar halkın doğru haber alma hakkını açıkça ihlal etmektedir. Havuz medyasıyla tek sesli bir basın yaratmak istemektedir” dedi.

GAZETECİLİK ATEŞTEN GÖMLEK GİYMEK DEMEKTİR

134 gazetecinin yazdıkları haberler ve yaptıkları yorumlar yüzünden hapisahanelerde olduğunu ve en çok gazetecinin Türkiye’de tutuklandığını bildiren Yüceer, “Günümüz Türkiye’sinde mesleklerinin gereğini yapan gazeteciler için gazetecilik yapmak demek ateşten gömlek giymektir. Bu koşullarda kutlanan bu güne bayram demek mümkün değildir” dedi.

DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ENDEKSİ’NDE TÜRKİYE 157. SIRADA

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün her sene yayımladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye’nin 157. sırada yer aldığını ifade eden Yüceer, “halkın doğru bilgiye ulaşma hakkı İktidar tarafından bile isteye engelleniyor. Halkın haber alma hakkını savunan bir avuç gazete dışında basınımızın hali içler acısıdır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Ergene Haber'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Ergene Haberfilozoffethiye balayı oteli