Ergene Haber, Ergene Haberleri, Ergene Son Dakika

Tekirdağ’ın eğitimdeki başarısızlığı

İlimiz Tekirdağ, Üniversiteye Giriş Sınavlarının Ardından Liseye Giriş Sınavlarında Da Maalesef Geride Kaldı! İlimiz, 81 İl Arasında 40. Sıraya Düşmüştür.

Tekirdağ’ın eğitimdeki başarısızlığı
30 Haziran 2019 - 22:41

Türkiye’deki liselere geçiş ve üniversiteye yerleştirme sınavlarında ilimiz Tekirdağ’ın başarılı sonuçlar elde edememesi, bizleri derinden üzmektedir. Üniversiteye yerleştirme sınavında 66. olan kentimiz Liselere Giriş Sınavı’nda (LGS) da 40. olmuştur. Kişi başına düşen milli gelirde Tekirdağ’ımızın çok gerisinde kalan kentler, eğitimde büyük başarılar elde etmiştir. Sanayi kenti olan Tekirdağ’ımız ise Matematikte 2.76 net ortalaması ile Türkiye ortalamasının bile gerisinde kalmıştır. Bu sonuçlarda, öğrencilerin istekleri dışında zorunlu olarak imam hatip okullarına gönderilmesi de etkilidir. Zira Milli Eğitim Bakanlığı’nın Tekirdağ’da yaptığı çalıştay, imam hatip okullarında devamsızlığın yüksek olduğunu ortaya koyarak, bu konudaki düşüncemizi haklı kılmaktadır.

 SORUMLU EĞİTİM YÖNETİCİLERİDİR!

20 sorudan oluşan Matematik testinde 5.09 olan Türkiye net ortalamasının yetersizliği tartışılırken, ilimizin bu ortalamanın dahi altında kalması düşündürücüdür. Bu tablo, kentimizdeki çocuklara yeterli kalitede bilimsel eğitim verilemediğini kanıtlamaktadır. Elbette ki sonuçlardan, öğrenciler değil, basiretsiz yöneticiler sorumludur.

Ülkemizin en çok vergi veren kenti olan Tekirdağ, hak ettiği oranda eğitim yatırımı alamamaktadır. Göç alan kentimizde derslik sayısı yetersizdir, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı Türkiye ortalamasının üzerindedir. Tekirdağ’da eğitim planlaması bilimsel ölçütler yerine ideolojik ve eş-dost-ahbap ilişkileri ile yapılmaktadır. Bu nedenle Tekirdağ’daki başarısızlığın birinci derecede sorumlusu AK Parti iktidarı ve Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün beceriksiz yönetimidir.

SAYISALIN YANI SIRA SÖZELDE DE BAŞARISIZ KALDIK

Tekirdağ,  LGS’de 81 il arasında 40. sırada yer almıştır. İlimizde Matematik net ortalaması 2,76, Türkçe net ortalaması 10,11, Fen Bilimleri net ortalaması 7,62, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük net ortalaması 6,42, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi net ortalaması 6,09, Yabancı Dil net ortalaması 3,97 olmuştur.

Türkiye geneline baktığımızda Matematikte 5,09, Türkçe’de 11,75, Fen Bilimlerinde 9,97, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülükte 6.88, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nde 6,83 ve Yabancı dilde 4.65 net ortalama elde edilmiştir.

Söz konusu sonuçları kıyasladığımızda Tekirdağ’ın Sayısal dersler olan Matematik ve Fen Bilimlerinin yanı sıra sözel dersler olan Türkçe, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı dilde dahi Türkiye ortalamasının altında kaldığı görülmektedir. Yani kentimiz öğrencileri hem sayısalda hem de sözelde başarı elde edememiştir.

TEKİRDAĞ’DA BİLİMİN GEREKTİRDİĞİ EĞİTİM YOK!

Sonuçlar, Tekirdağ’da gerçekleştirilen eğitimin; bilimin ve aklın gereklerine uygun yapılmadığını, eğitim planlaması ve stratejisinin olmadığını ortaya koymaktadır. Tekirdağ’daki çocuklarımıza çağın koşullarına uygun bilimsel eğitim verilmemektedir. Yap-boz tahtasına dönüştürülen sınavlar sonucunda, çocuklar istemedikleri okul türlerine, imam hatip okullarına zorunlu olarak kaydedilmektedir. Tüm yatırımlar, sadece imam hatip okullarına yönlendirilmektedir.

Tekirdağ’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen “Eğitimin Niteliğini Geliştirme Çalıştayı’nda, tespitlerimizin doğruluğu da ortaya konmuştur.

Bu çalıştayda, imam hatip okullarında akademik başarının düşük olduğu, okulu terk eden öğrenci sayısının yüksek olduğu ve en çok devamsızlık olan okul türleri arasında yer aldığı ortaya konmuştur.

Çocukların, sırf aldıkları puan nedeniyle istemedikleri okul türlerine zorla yönlendirilmesinin sonuçları ağırdır. Bu anlayış, eğitim bilimlerine aykırıdır, çocuklarımıza haksızlıktır.

GÖÇ VAR, YATIRIM YOK!

Tekirdağ, sanayi ve tarım potansiyeli nedeniyle ülkemizin en çok göç alan illeri arasında yer almasına karşın, eğitim yatırımlarında üvey evlat muamelesi görmektedir

Ortaokul kademesinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı Türkiye genelinde 16 iken, bu oran Tekirdağ’da 18’dir. İlkokulda bir öğretmene Türkiye genelinde 17, Tekirdağ’da 18 öğrenci düşmektedir. Bir derslikteki öğrenci sayısı ilkokul-ortaokul düzeyinde Türkiye genelinde 24 iken bu oran Tekirdağ’da 27’dir. Ortaokulda okullaşma oranı Türkiye genelinde yüzde 94.5 iken Tekirdağ’da yüzde 94.3’tür.

Tekirdağ, Türkiye’ye kattığı katma değer nedeniyle eğitimdeki bu hakkaniyetsiz tutumu hak etmemektedir. Göç nedeniyle artan nüfusa göre derslik ve laboratuvar yapılmamakta ve öğretmen atanmamaktadır. Başarılı okullardaki öğretmenler dağıtılmakta, başarı oranı düşürülmektedir.

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise liyakatli kadrolar ile yönetilmemektedir. Bilimsel eğitim ve planlama yapılmamaktadır. Eş-dost-ahbap ilişkileri ile yürüyen israf bürokrasisi, genç nesillerin dinamizmi ve ihtiyaçları karşısında basiretsiz kalmaktadır.

Şüphesiz eğitimde gelinen bu tablonun birinci derecede sorumlusu olan AKP’dir. Bilim esaslı planlı eğitim modeli olmadan ayağa kalmak mümkün değildir!

Dr. İlhami Özcan AYGUN
CHP Tekirdağ Milletvekili 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Ergene Haber'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Ergene Haberfilozoffethiye balayı oteli