TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop Keşkek Şenliğine Katıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Valimiz Sayın Aziz Yıldırım  Süleymanpaşa ilçemiz Karacakılavuz Mahallesinde düzenlenen Keşkek Şenliği’ne katıldı.

TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop ve Valimiz Sayın Aziz Yıldırım şenlik alanında kurulan standları gezdi ve havanda buğday dövdü.

TBMM Başkanımız Şentop ve Vali Yıldırım’ın şenlik programının gerçekleştirileceği alana geçmesinin ardından Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel açılış konuşmasını yaptı.

Sonrasında konuşan Meclis Başkanı Şentop; “Kurban Bayramı; bizim inancımızın, medeniyetimizin büyük bayramıdır. Kurbanla, hac ile beraber ayrı bir anlam kazanıyor. Kurban Hz. Adem’den bu yana bütün insanlığın ortak bir değeridir. İbrahim aleyhisselamla beraber kurban ibadetine temel bir form, mahiyet kazandırılmıştır. Ondan bu yana da semavi dinler ve bizim peygamberimizle ve dinimizle beraberde hakiki manasına tekrar kavuşmuştur.

Bayram yapıyoruz ama Cenab-ı Allah bayram yapın dediği için bayram yapıyoruz. Aslında bayram yapmaya çok uygun şartlar yok. Bayramın birinci günü Mescid-i Aksa’ya İsrailli askerler orada Bayram Namazı için toplanan Müslümanlara saldırdılar. Bu sadece çok yakın bir örnektir ama bayramdan önce bayram sırasında dünyanın bir çok yerinde başta Müslümanlar olmak üzere birçok mazlumların kanı akmaktadır, birçok mazlumlar üzerindeki zulüm mekanizmaları devam ettirilmektedir. Aslında dünyada bayrama çok müsait bir ortam yok. Vazifemiz bayram yapmakla beraber bayramın manasını hatırlamak ve bütün dünyada bayrama bir zemin teşkil edecek barışı, huzuru hakim kılacak bir anlayışı yaymak, yaygınlaştırmak. Türkiye bunun öncülüğünü yapıyor. Dünyada bazı ilkeleri esas alan, barışı hedefleyen, birlikte hareket ettiğimiz bütün toplumların beraber kazanacağı bir ortamın tesisi için Türkiye gayret gösteriyor. Yeni bir dünyanın kuruluşunun arifesinde yaşıyoruz. Türkiye, burada bir kurucu aktör olarak gerek bölgesinde gerek dünyada rol alabilecek bir güce erişmeye başladı. Bunun çok temel bir motivasyon unsuru var. O da birlik ve beraberliğimizdir. Biz, millet olarak Türkiye’ye yönelik bir saldırı olduğu zaman birlikte hareket edebilen bir milletiz. Farklı görüşlerimiz var ama Türkiye’ye bir saldırı olduğunda birleşme potansiyeli, istidadı var milletimizin. Bunu yakın zamanda, 15 Temmuz’da gördük. Farklı siyasi görüşler, farklı siyasi partilerden insanlar meydanlara döküldüler. Türkiye’ye karşı bir suikast içerisinde olan, işgal teşebbüsü içerisinde olan bir anlayışı hep beraber millet olarak bertaraf ettik. İşte Türkiye bu birlik beraberliğiyle yeni kurulacak dünyanın en büyük, en önemli sonuç alıcı ve sonuç belirleyici aktörü olacaktır inşallah. İşte bu tür toplantılar birer vesiledir. Bu tür toplantılardan daha fazla icat etmemiz lazımdır. Bu tür programların sayısının artmasını diliyorum. Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Hayırlı bayramlar diliyorum.” dedi.

Şenlik, Süleymanpaşa Halkoyunları Ekibinin gösterisi ve diğer gösterilerle devam etti.

Şenliğe Meclis Başkanı Şentop ve Vali Aziz Yıldırım’a Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel eşlik etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop Keşkek Şenliğine Katıldı
Takip Et

Bizi Takip Edin