STAJ MAĞDURLARI ANKARA’DA BULUŞUYOR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüzbinlerce staj ve çıraklık sigortası mağduru Ankara’da meydanlara iniyor. Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Derneği ve üyeleri meydanda buluşarak basın açıklaması yapacak.

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları, 12 Mart 2023 Pazar günü saat 12.00’de Ulus Özgürlük Anıtı önünde binlerce kişi ile birlikte basın açıklaması yapılacak. Staj mağdurları etkinlikten önce saat 11.00’de Anıtkabir’i de ziyaret edecek.

Staj Sigortası Mağdurları Derneği Başkanı Ferhat Salman, yaptığı açıklamada, staj sigortası mağduriyetinin, meslek lisesi son sınıfta sanayide aktif olarak çalıştırılan ve işyerlerinde çırak olarak çalışan insanların sigortalarının sadece kısa vadeli kısmının yattığı için emeklilik dönemini 17 yıl geciktiren büyük bir sorun olduğunu açıkladı.

Kanunen imza yetkisi olmayan oy dahi kullanamayan bu çocuklardan 15-16 yaşlarında kısa süreli-uzun süreli sigorta ayrımı yapmasını beklemenin büyük bir hata olduğuna dikkat çeken Salman, “Yaşıtları top oynarken, iş yerlerinde üreten aktif olarak çalışan bu insanlar büyük mağduriyete uğramaktadır. Bunun yanında, böyle bir düzenleme yapılması kanun yapıcının çırak ve stajyerlere bakış açısını ve tutumunu ortaya koyacağından toplumun genelini ilgilendirir.” dedi.

STAJ SORUNU SEÇİMDEN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ
Seçimden önce staj sorununun çözülmesi gerektiğini kaydeden Salman şöyle devam etti: “1999 yılı öncesi ilk etapta 240 bin staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının, staj başlangıçları uzun vadeli sigorta koluna başlangıç sayılır ve bu insanlar staj sürelerini borçlanırsa bu sorun kolayca çözülebilir. Böylelikle staj başlangıcı SGK uzun dönem başlangıcı olarak alınır. 18 yaşından itibaren sigortalılık süresi kabul edilir ve bu toplumsal sorun el birliğiyle çözülür. İşte biz yıllardır bu mağduriyetimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bunun için Ankara’da bir kez daha binlerce kişi ile birlikte basın açıklaması yapacağız. Haklıyız, kazanacağız. Staj, mağduriyeti çözülmeli.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
STAJ MAĞDURLARI ANKARA’DA BULUŞUYOR
Takip Et

Bizi Takip Edin