Ergene Haber, Ergene Haberleri, Ergene Son Dakika

Sağlık Bakanlığı Türkiye’nin depresyon haritasını çıkardı

Türkiye’nin depresyon haritasında 2014’te 8 milyon kişi antidepresan kullandı. İlaca başvuran kadınların sayısı erkekleri ikiye katladı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye’nin depresyon haritasını çıkardı
30 Mart 2015 - 9:39

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’nin depresyon haritasını açıkladı. MHP Milletvekili Ruhsar Demirel’in soru önergesine yanıt veren Bakan Müezzinoğlu, son 6 yılın antidepresan ilaç kullanım rakamlarını paylaştı.

KADINLAR ERKEKLERİ İKİYE KATLADI

Habertürk’ten Saliha Çolak’ın haberine göre, Müezzinoğlu’nun verdiği rakamlar, kadınların erkeklere göre 2 kat fazla antidepresan aldığını gösterdi.

EN YÜKSEK ORAN ESKİŞEHİR, EN DÜŞÜK BİLECİK

Tabloya göre antidepresanın nüfusa göre kullanımının en yüksek oranda olduğu il Eskişehir, en düşük il ise Bilecik oldu. Antidepresan kullanımının nedenlerinin başında ise yüzde 40 ile ‘anksiyete (endişe) bozuklukları’ geliyor.

KADIN ORTA, ERKEK İLERİ YAŞ

İstatistikler kadının orta yaşta, erkeğin ileri yaşta antidepresanı daha çok kullandığını ortaya koydu. Kadınların en çok 36-50 yaş aralığında, erkeklerin ise 51-65 yaş aralığında antidepresan kullandığı görüldü.

0-6 YAŞ GRUBU

Bu dağılımın yaş gruplarına göre istatistikleri ise; 2012’de 10 bin 406, 2013’te 10 bin 636, 2014’te 5 bin 308 0-6 yaş grubundan çocuğun antidepresan kullandığını ortaya koydu. 0-6 yaş grubunda kız- erkek arasında antidepresan kullanımında büyük farklılık görülmemesi dikkat çekti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Ergene Haber'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Ergene Haberfilozoffethiye balayı oteli