Ergene Haber, Ergene Haberleri, Ergene Son Dakika

Müftü sosyal medyada nefret suçu işliyor

Müftü sosyal medyada nefret suçu işliyor
21 Haziran 2019 - 23:32

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesi Müftüsü Ayhan Okur, sosyal medya paylaşımlarında ve cami cemaatine verdiği vaazlarında nefret suçu kapsamına giren, İslam dini ile bağdaşmayan, iftira ve hakaretlere yer veriyor.

Okur, Atatürk’e de dolaylı yoldan iftira atan bir paylaşımında “Yahudi şapkasını yasa zoruyla Türklere dayatıp takmayanları hapseden ve asan CHP, Hitler’den kaçıp bize sığınan 100 bini aşkın Yahudi’ye vatandaşlık veren CHP, Rus diktatör Stalin’den kaçıp bize sığınan Azeri kardeşlerimizi Ruslara teslim edip Boraltan Köprüsü’nde katledilmelerini izleyen CHP, Şimdi anladınız mı CHP’nin vatandaşlık verdiği Yahudilerin nerede olduğunu?” ifadelerine yer verdi.

Süleymanpaşa Müftüsü Ayhan Okur’un Facebook hesaplarında açık açık AKP propagandası yapması, cemaatte de büyük tepki topluyor.

VAAZDA NEFRET SÖYLEMİ

Okur’un geçen Ramazan Bayramı Namazı öncesinde cemaate yaptığı vaazında da bayramda tatile gidenleri “şerefsizlikle” suçladığı öğrenildi.

Okur, 9 Haziran 2019 tarihinde Facebook hesabından “Kansız, yavşak, şerefsizler bunlar…” sözleriyle yapılan ve Cumhuriyet Halk Partisi’ne yönelik gerçek dışı bilgiler içeren, toplumun belli kesimini hedef gösteren şu paylaşımı paylaştı:

Okur’un çok tepki çeken 9 Haziran 2019 tarihli sosyal medya paylaşımı şöyle:

-Hitler’den kaçıp bize sığınan 100 bini aşkın Yahudi’ye vatandaşlık veren CHP,

-Rus diktatör Stalin’den kaçıp bize sığınan Azeri kardeşlerimizi Ruslara teslim edip Boraltan Köprüsü’nde katledilmelerini izleyen CHP,

-Anadolu’yu Rumlardan alan, Aleaddin Keykubat’ın kemiklerini mezarından çıkarıp köpeklere atan CHP,

-Yahudi şapkasını yasa zoruyla Türklere dayatıp takmayanları hapseden ve asan CHP,

-Ayyıldızlı bayrağımızı kaldırıp, kurtbaşlı mavi bayrak getirilmesini öneren CHP,

-Her fırsatta Osmanlı’dan Selçuklu’ya kadar atalarımıza söven CHP,

-Kıbrıs’ta binlerce Türk’ü katleden Başpiskopos Makarios’un heykelini Beylikdüzü’nde diken

yine CHP,

-Şimdi anladınız mı CHP’nin vatandaşlık verdiği Yahudilerin nerede olduğunu?

VALİYİ ARADI

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, bu gelişme üzerine TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak,  Süleymanpaşa Müftüsü Ayhan Okur’un derhal görevden alınmasını istedi.

Konuyu daha sonra soru önergesine de taşıyarak gündeme sokan Aygun, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ı arayarak Süleymanpaşa Müftüsü Ayhan Okur hakkında işlem yapılması talebinde bulundu.

PAYLAŞIMI SİLDİ

Müftü Ayhan Okur, Tekirdağ’da tepkilerin artmasının ardından bu paylaşımını sosyal medya hesabından sildi.

Aygun, TBMM Başkanlığı’na verdiği ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlamasını istediği soru önergesinde, Müftü Okur’un “birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları yerine İslam dini ile bağdaşmayan,  din adamlığı vasfı ile ters düşen, partizanca tutumu da aşan iftiralar atan, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden, aşağılayan ifadelere” yer verdiğini söyledi.

Süleymanpaşa Müftüsü Ayhan Okur’un, Facebook hesabında AK Parti partizanlığının yanı sıra ayrıştırıcı, toplumsal birlik ve beraberliği baltalayan çok tehlikeli paylaşımlarda bulunduğuna işaret eden Aygun, şöyle devam etti:

“Okur’un bu paylaşımları yaptığı Trakya, uzun yıllar Yahudilere ev sahipliği yapmıştır. Hatta İsrail’e göç eden çok sayıda Türkiye Yahudi’si doğdukları toprakları unutmamış, Türkiye’de pek çok hayır işinde bulunmuştur. İsak Pinhas’ın Çorlu’da yaptığı 32 derslikli okul, Türkiye sevgisinin göstergesidir. Müftü Okur, 4 Haziran 2019 tarihinde şahsımın da yer aldığı Ramazan Bayram Namazı kılınmadan öncesinde verdiği vaazda da Bayram tatiline giden vatandaşlarımızı ‘Şerefsizler’ sözüyle itham etmiştir. Bu konuda yaşadığımız rahatsızlık Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’a aktarılmıştır.”

Aygun, TCK’nın 226. Maddesine göre “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmüne işaret etti. Aygun, Okur hakkında bu madde çerçevesinde soruşturma başlatılıp başlatılmayacağını sordu.

633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 25. Maddesine göre din personelinin hiçbir surette siyaset yapamayacağını ve herhangi bir siyasi partinin davranışını övemeyeceğini, aksi yönde hareket ederse işine son verileceğini anımsatan Aygun, “Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’a açıkça muhalefet eden Süleymanpaşa Müftüsü Ayhan Okur’u görevden alacak mısınız?” diye sordu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Ergene Haber'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Ergene Haberfilozoffethiye balayı oteli