Ergene Haber, Ergene Haberleri, Ergene Son Dakika

Ergene’yi kirleten firmalar hangileri?

Ergene’yi kirleten firmalar hangileri?
22 Aralık 2015 - 19:55

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Trakya nın kanayan yarası Ergene Nehri ni meclis gündemine taşıdı.

Yüceer, ”Ergene’yi kirleten firmalar hangileridir ve ne kadar para cezası verilmiştir?” diye sordu. CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, bir zamanlar Trakya’ya hayat veren ancak şimdi kirlilikle anılan Ergene Nehri’ni meclis gündemine taşıdı. Yüceer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Ergene’nin sadece Trakya’nın değil Türkiye’nin sorunu olduğunu dile getiren Yüceer, zehir saçan nehrin çevresindeki doğa ve canlılara da zarar verdiğini, 4. derece kirli su halini aldığını bildirdi.

BAKANLIĞIN GÖREVİ

Ergene için atılan adımların göstermelik olduğunu söyleyen Yüceer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görevleri arasında ”Faaliyetleri sonucu alıcı ortamlara katı, sıvı ve gaz halde atık bırakarak kirlilik oluşturan veya oluşturması muhtemel her türlü tesis ve faaliyetin, çevresel etkilerini değerlendirmek, alıcı ortamlar ile ilgili ölçüm ve izleme çalışmalarını yapmak, bahse konu tesis ve faaliyetleri izlemek, izin vermek, denetlemek ve gürültünün kontrol edilmesini sağlamak” olduğunu belirtti.

BAKANA SORULAR

CHP’li Yüceer, Bakan Sarı’ya yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Ergene Havzası Eylem Planı’nın yayımlanmasını müteakip, Ergene Havzasında muhalefet nedeniyle kaç kişi ve kuruluşa, ne kadar idari para cezası verilmiştir? İdari ceza uygulanan firmalar hangileridir?

-Ergene Havzasında Çevre Kanunu’nun 28’inci maddesi 1 ve 2’inci fıkraları gereği çevreyi kirleten ve çevreye zarar verenlerden sebep oldukları kirlenme ve bozulmadan doğan zararlar nedeniyle tahsil edilen tazminat miktarı ne kadardir?

-Ergene Havzasında Çevre Kanunu’nun 28’inci maddesi 3’üncü fıkrası uyarınca zaman aşımı nedeniyletazminat ödemeyen firma sayısı kaçtır?

-Zaman aşımı nedeniyle alınamayan tazminat miktarı ne kadardır?

-Zaman aşımı nedeniyle tazminat ödemeyen firmalar hangileridir?

candan-yuceer-ergeneyi-kirleten-firmalar-hangileri

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Ergene Haber'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Ergene Haberfilozoffethiye balayı oteli