Ergene Haber, Ergene Haberleri, Ergene Son Dakika

Ergene’de yaşanabilir çevre için büyük adım atıldı

Ergene’de yaşanabilir çevre için büyük adım atıldı
27 Aralık 2016 - 14:40

Ergene belediyesi Ergene’nin ve Tekirdağ’ın ilk “Atık Giderme Tesisi” düzenlediği törenle hizmete açıldı.  Bu törene Sağlık Mahallesi Eski Futbol sahasının karşısında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, CHP İlçe Başkanı, Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri ve Muhtarların yanı sıra çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Tören açılış konuşmasını Ergene Başkanı Rasim Yüksel konuşmasında ‘Geri dönüşümle hem doğayı hem de kaynaklarımızı koruruz. Kalabalıklaşan dünyamız nedeniyle her gün daha fazla tüketilen su, orman, madenler, petrol gibi doğan kaynaklarımızı geri dönüşüm ile daha uzun süreli kullanabiliriz. Tekrar değerlendirilebilen atıkları geri dönüştürerek doğal kaynaklarımızı tüketmeden yeni ürünler elde edebilirsiniz. İşte bu tesis bu amaçlara hizmet edecektir.
Atık getirme merkezimizin alanı 1.600 m2 olup, yönetmeliğe uygun olarak hazırlanmış olan tesisimizde bir idari bina, atık biriktirme alanı ve kantar bulunmaktadır. Tesisimiz bir çevre mühendisimizin sorumluluğunda ve mevzuata uygun olarak çalıştırılacaktır.

Tesisimizde toplamaya izin verilen 14 farklı atık grubundan cam, metal, plastik, kağıt ve karton ambalaj, flüoresan, pil, bozulmuş ilaç, araç lastiği, mutfak yağları, elektronik atık gibi atıklar toplanacak olup, atık getirme merkezine mutfak atıkları, park ve bahçe atıkları, inşaat ve yıkıntı atıkları, endüstriyel atıklar, tıbbi atıklar, patlayıcı ve radyoaktif atıklar kabul edilmeyecektir.

Atık getirme tesisimizin belediyemize, Ergenemize hayırlı olmasını diliyorum’ diyerek sözünü tamamladı. Ardından ise Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak sözü alarak ‘Büyükşehir Belediyesi olarak katı atıkların çevreye kazandırılması sorumluluğunda ve bilincindeyiz. Bu tesis şehrimiz, Ergene’miz ve bölgedeki tüm vatandaşlarımız için hayırlı olsun’ konuşmasından sonra ise çalışmaları sebebi ile Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel’e Teşekkür etti.

1000 Toros Sedir Ağacı daha sağlıklı çevre için toprakla buluşturuldu

Ergene Belediyesi’nin 1.Sınıf Atık Giderme Tesisinin incelenmesi ile birlikte ÇEVKOR ve Ergene Belediyesi iş birliği ile harika bir kampanya gerçekleştirildi. Bu kampanya sayesinde 1.000 adet Toros Sedir ağaç dikimi yapılmış oldu. Bu konu hakkında ifadelerini böyle dile getirdiler.

‘Daha yaşanılabilir çevre, daha yaşanılabilir Ergene’ hedefinden yola çıkarak, Ergeneyi görünümüyle ve havasıyla yaşanılabilir bir ilçe konumuna getirmek için ağaçlandırma çalışmaları kapsamında ilçe genelinde birçok bölgede ağaç dikim etkinliği gerçekleştirildiğini belirten Belediye Başkanı Rasim Yüksel ‘İlçenin ekolojik koşullarına uyum sağlayacak ağaç türlerinin Ergene’de yaygınlaştırarak, vatandaşların ilçede sağlık içinde yaşamalarına katkıda sağlayacak ağaçlandırma çalışmalarının ilçenin kentleşmesi açısından önemlidir. Ergeneyi park ve bahçeleriyle her anını yaşamaktan daha da keyif alacağınız bir ilçe haline dönüştüreceğiz’ daha yaşanabilir olabilmesi için büyük bir adım atılmış oldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Ergene Haber'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Ergene Haberfilozof