Ergene Haber, Ergene Haberleri, Ergene Son Dakika

Ergene havzası temizleme projesi açıklandı

Ergene havzası temizleme projesi açıklandı
05 Mayıs 2015 - 12:03

Ergene Havzası OSB Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri’nde arıtılmış atık suların Marmara Denizi’ne deşarjını sağlayacak projenin temelleri Çorlu’da düzenlenen törenle atıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 300 kişinin katıldığı töreninde Ergene Havzası Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri’nde arıtılmış atık suların Marmara Denizi’ne derin deşarj projesinin temelleri Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Devlet Şu İşleri Müdürü Ali Rıza Diniz, Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve protokolün katılımı ile gerçekleştirildi.

TRAKYA’YA HAYIRLI OLSUN

Ergene Havzası OSB Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri ile toplamda 14 adet tesisin açılışının gerçekleştirildiği ve 99 Milyon TL’ye mal olacak derin deşarj proje töreninde konuşma yapan Tekirdağ Valisi Enver Salioğlu, “Bugün ilimiz ve Trakya Bölgesi için son derece anlamlı bir projenin temel atma töreninde bir aradayız. Anlaşma noktasında projenin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere DSİ Müdürü’müze ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. 20 yıl önce geldiğim Çorlu’da Deri Sanayi Organize Bölgesi’ni gezdiğim zamanlarda içler acısını durumu görmüştüm. Şimdi yakın zamanda gidip baktığımda bir arıtma tesisi yapılmış diğer sanayi bölgelerimizde tesis yapılmamıştı. Yapılan projeleri inceleyip destek veren bakanımıza teşekkür ediyorum. Yapılan tesisler, çok önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır. Sanayicilerimiz ve bu projede katkı sağlayan herkes taşın altına eline sokarak bir ortak proje kurdu. Bunun sonucunda bugün burada temelini atıyoruz. Böylece Çorlu’muz, Tekirdağ’ımızdan arıtılan atık sular Marmara’ya derin deşarj edilecektir. Çocuklarımıza devredilmesi gereken çok değerli bir varlığımız olan çevreye sahip çıkmalıyız. Bu projenin Trakya Bölgesi’ne hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

ERGENE’Yİ TEMİZ BİR YER HALİNE GETİRECEĞİZ

Dev projenin temel atma töreninde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Sizlere hizmet etmekten büyük onur duyuyoruz. Gerçekten çok büyük ve 14 adet dev eseri; 500 milyon maliyeti olan projeleri bitireceğiz. Buradaki halk her şeyin en iyisini hak ediyor. Ergene’yi kurtarmak bizim boynumuzun borcudur. Tüm projelerin inşaatı 30 Aralık 2016 tarihinde saat 16.59 itibari ile tamamlanmış olacaktır. Ergene’de yaptığımız çalışmalarda valilik, iş adamları, sanayiciler, kamu kurum ve kuruluşlarımız ve belediye başkanlıklarımız bir araya gelerek her kesimin takdirini topladı. Bu proje hepimizin projesi. Katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Vekillerimiz de bizleri sürekli sorguladılar. Temellerini attığımız tesislerin tümü yıl sonunda bitirilip 2016 yılında hizmete sunulacaktır. Böylece Ergene’yi yaşanabilir ve dört dörtlük bir hale getireceğiz” dedi.

TEKİRDAĞ’A 8 MİLYAR TL YATIRIM YAPTIK

Eroğlu, “Tekirdağ’a 13 yılda 8 milyar TL’lik bir yatırım yaptık. Eğitimde, sağlıkta çok büyük adımlar atıldı. Tekirdağ’da sağlık problemini kökünden kazıyacağız. Şuan da dünyada en ileri sağlık sistemi ülkemizde yer almaktadır” dedi.

ergene-havzasi-temizlenecek

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Ergene Haber'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Ergene Haberfilozoffethiye balayı oteli