Ergene ve Çorlu’da ki Pis Koku Mecliste

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, ağır kokunun vatandaşlarda fizyolojik ve psikolojik sorunlara neden olduğunu, sağlıklı çevrede yaşamanın Anayasal bir hak olduğunu vurguladı. TBMM Dilekçe Komisyonu, vatandaşların isyana dönüşen tepkisi üzerine apar topar Tekirdağ’a gitme kararı aldı.

Tekirdağ’ın Çorlu ve Ergene ilçelerinde her geçen gün artan ve vatandaşlarımızın hayat kalitesini düşüren, solunan havayı ağırlaştıran ve yaşanmaz hale getiren “koku sorunu” TBMM gündemine girdi.

CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’daki yetkilileri aradı, ancak yeterli bir bilgi alamadı. Aygun, bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle kapsamlı bir soru önergesi verdi.

ÇORLUDA PİS KOKULAR

Aygun, Çorlu’da Havalimanı’na yakın Emlakbank Konutları bölgesinde başlayan kokunun Türkgücü Mahallesi’ne kadar yayıldığına işaret ederek, “Kokunun bölgedeki geri dönüşüme ilişkin bir fabrikadan kaynaklandığı düşünülmektedir” dedi.

ERGENE NEHRİNDEKİ AĞIR TABLO İÇLER ACISI

Ergene ilçesinde de Sağlık Mahallesi’ne yayılan ağır kokunun vatandaşları ve çocukları dışarı çıkamaz hale getirdiğine işaret eden Aygun, “Sağlık Mahallesi, adı ile tezat bir şekilde ‘sağlıksız’ bir hava ile karşı karşıyadır. Büyük bir çevre felaketine dönüşen Ergene Nehri’ndeki artan kirliliğin ve Nehir etrafında arıtmasız çalışan fabrikaların, bölgedeki koku sorununu giderek ağırlaştırdığı bilinmektedir. Ergene ve Çorlu ilçelerinde her geçen gün artan koku sorunu, vatandaşlarımıza hem psikolojik hem fizyolojik açıdan zarar vermektedir” dedi.

Aygun, Anayasa’nın 56. Maddesinde “Herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu”, “devletin herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlama görevine sahip olduğu” hükmü yer aldığına işaret etti.

DUYARSIZLIK VATANDAŞLARI ÜZÜYOR

Bakanlığın Anayasa uyarınca koku sorununa neden olan kaynakları bularak bir an önce gereken önlemleri alması gerektiğine işaret eden Aygun, “Tekirdağ’da bu konuda ilgili makamların ve mülki amirlerin soruna olan duyarsızlığı da vatandaşımızı oldukça üzmektedir” dedi.

Aygun, bu kapsamda şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

  1. Çorlu’da yaşanan ve giderek artan koku sorununun kaynağı nedir? Kaynağı tespit edebildiniz mi? Tespit ettiyseniz bu konuda nasıl bir önlem alacaksınız?
  2. Ergene’de artan ve giderek ağırlaşan koku sorununun kaynağı bulunmuş mudur? Bu konuda ne gibi önlemler almayı planlıyorsunuz?
  3. Ergene ve Çorlu’da arıtmasız çalışan fabrikaların tespitine dönük denetimleri arttırıp, bu konuda köklü bir çözüm üretecek misiniz?
  4. Ergene ve Çorlu’da yaşayan vatandaşlarımızın feryadına kulak vererek, bölgeyi “temiz ve solunabilir” hava kalitesine kavuşturabilecek misiniz?

TBMM DİLEKÇE KOMİSYONU APAR TOPAR ERGENE’YE GİDİYOR

Ergene ve Çorlu’daki vatandaşlar, ağır koku nedeniyle, savcılıklara giderek suç duyurusunda bulunmaya başlandı. Konu, TBMM Başkanlığı gündemine de girdi.

TBMM Dilekçe Komisyonu, artan şikayetler üzerine 30 Temmuz – 1 Ağustos 2019 tarihlerinde Ergene Havzası’na giderek gelişmeleri inceleme kararı almak zorunda kaldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ergene ve Çorlu’da ki Pis Koku Mecliste
Takip Et

Bizi Takip Edin