Ergene Haber, Ergene Haberleri, Ergene Son Dakika

CHP’de ön seçim tamamlandı

CHP’de milletvekili aday listesini belirlemek için hakim denetiminde yapılan ön seçim tamamlandı.

CHP’de ön seçim tamamlandı
30 Mart 2015 - 9:37

CHP’de ilk kez tüm üyelerin katılımıyla ön seçim yapıldı. Sabah 8’de başlayan oy verme işlemi, 17’de sona erdi.

Sandıklar kapandı, oy sayımına geçildi. Sonucu en fazla merak edilen il, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da seçim yarışına katıldığı İzmir. CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter, seçime katılımın yüzde 55 civarında olduğunu söyledi.İstanbul, Ankara ve Antalya gibi büyük şehirlerde de CHP’li üyeler sandık başına gitti.

BAYKAL OY KULLANDIĞI SANDIKTAN 3.ÇIKTI

CHP’de sonucu merak edilen seçim bölgelerinden biri de Antalya. Eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın da katıldığı ön seçimde oy sayımına geçildi. Baykal, oy kullandığı sandıkta 3. oldu. Bu sandıktan gelen sonuca göre, Niyazi Nefi Kara 38, Devrim Kök 34, Deniz Baykal 33, eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise 32 oy aldı. Oy kullanan üyeler, Antalya’da en 7, en fazla 13 adayın adını işaretledi. Deniz Baykal’ın oyu, 14 adayın ismini işaretlediği için geçersiz sayılmıştı. Daha önce de milletvekili aday listelerini belirlemek için ön seçim yapan CHP bu kez delegeyle değil tüm üyelerin katılımıyla ön seçim yapma kararı aldı.

TÜRKİYE GENELİNDE 906 BİN 724 ÜYEYE SÖZ HAKKI VERİLDİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin milletvekili aday listesi belirlenirken Türkiye genelinde 906 bin 724 üyeye söz hakkı verildiğini açıkladı. CHP 40 ilde toplam 55 seçim çevresinde ön seçim yaptı. Yüksek Seçim Kurulu gözetiminde üyelerin oyları ile milletvekili adayları belirleniyor. CHP 11 ilde ise örgüt denetiminde ön seçim yaptı. 30 ilde ise milletvekili adayları merkez yoklaması ile yani genel merkez tarafından belirlenecek.

KILIÇDAROĞLU İZMİR’DEN YARIŞA GİRDİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Ön seçim yarışında ben de varım” dedi. CHP lideri İzmir ikinci bölgeden ön seçime girme kararı aldı. 2002’den bu yana İstanbul’dan milletvekili seçilen Kılıçdaroğlu bu kararla seçim bölgesini de değiştirmiş oldu. CHP liderinin ön seçime girme kararında parti tabanında bir motivasyon yaratmanın yanı sıra CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav ve eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün de ön seçime girme kararının etkili olduğu yorumu yapıldı.

BÜYÜKŞEHİRLERDE FERMUAR YÖNTEMİ

CHP’de İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Aydın’da milletvekili adayları hem ön seçimle hem de kontenjan yöntemiyle belirleniyor. Yani fermuar yöntemi uygulanacak. Buna göre belli sıralar kontenjan adaylarına diğer sıralar ise ön seçimle belirlenecek adaylara ayrıldı.

İstanbul birinci bölgede 1, 3, 5, 7 ve 9.sıra genel merkez tarafından belirlenecek. 2, 4, 6 ve 8.sırada yer alacak adaylar ise ön seçimle netleştirilecek. Benzer uygulama Ankara ve İzmir için de geçerli olacak. Antalya ve Aydın’da ise 1 kontenjan adayı olacak, diğer tüm adaylar ön seçimle belirlenecek.

Bursa, Edirne, Isparta, Kırklareli, Kütahya ve Rize’nin de dahil olduğu 35 ilde ise kontenjan adayı olmayacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu büyükşehirlerde kontanjana ayrılan birinci sıraların kadın adaylara verileceğini açıklamıştı. Bu durumda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir’deki seçimden birinci çıksa bile ikinci sıradan aday gösterilecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Ergene Haber'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Ergene Haberfilozoffethiye balayı oteli