Candan Yüceer: Ergene’yi temizleyeceğiz diye ceplerini doldurdular!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Ergene Nehri ni temizlemek bahanesiyle ceplerini dolduranlar olduğunu açıkladı

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer; “İnsan yaşamının ayrılmaz bir parçası olan çevre günümüzde büyük ölçüde tahrip edilmiş, bu tahribat insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Rant uğruna, para uğruna, suyumuzun, havamızın, yaşam alanlarımızın tehdit altında olduğu bir süreci yaşamaktayız. 13 yıldır Ergene’yi temizleyeceğiz iddiasında bulunanlar, ceplerini doldurmaktan başka bişi yapmamışlardır.” dedi.

SERT AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Yüceer’in açıklamalarının devamı ise şöyle devam etti; “Çevreyi hiçe sayan ekolojik dengeyi bozan karar ve uygulamalarla, yasa ve yönetmeliklerle, doğa hunharca talan edilmekte milli parklar, doğal sit alanları, meralar, yaylalar, kışlaklar rant alanları haline getirilmektedir. Bir zamanlar Trakya’ya bolluk, bereket getiren, hayat veren Ergene Nehri; plansız ve çarpık sanayileşme ve kentleşme nedeniyle; toprakları ve insanları zehirleyecek kadar, insanları kanser edecek kadar kirlenmiştir. 13 yıldır Ergene’yi temizleyeceğiz iddiasında bulunanlar, ceplerini doldurmaktan başka bir şey yapmadılar. Ergene Nehri’nin suyunu Marmara Denizi’ne dökmeyi çözüm olarak sunanlar, bu kirliliğe Marmara’yı da ortak etmek istemekte, yeni ve daha büyük bir felaketin önünü açmaktadır. Yargı kararlarına rağmen, hemşerilemerimizin STÖ’lerin istememesine rağmen birinci sınıf tarım arazilerimizin, yerleşim yerlerimizin dibine termik santraller kurulmak istenmektedir. Doğayı korumakla mükellef Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle Tekirdağ bölgesinde yer alamayacak yasaklı sanayi türleri arasında “termik santraller” olmasına rağmen plan değişikliği yapmak, Marmaraereğlisi, Şarköy, malkara’ya termek santral yapılması için diretmek, doğaya yapılacak en büyük ihanettir. biliyoruz ki geleceğin kurtarılması için atılacak en büyük adımlardan biri toplumda çevre bilincinin oluşturulmasıdır.

CHP İKTİDARI’NDA TEMİZLEYECEĞİZ

Özellikle Ergene Nehri’nin temizlenmesi, insan ve çevre sağlığının yok edilmesine karşı verilecek en büyük mücadeledir. Yaşanacak bir Türkiye için söz veriyoruz; CHP iktidarında; Ergene’yi zehir saçan bir nehir olmaktan çıkarıp, Trakya’ya yeniden hayat veren, bolluk bereket getiren nehir haline getireceğiz. acil koruma ve yeniden onarma ilkesi ışığında ekolojik anayasa hazırlayacağız. Güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını, doğa dostu teknonejilerle kullanarak enerji verimliliğini artıracak, dışa bağımlılığı azaltacağız. Madenlerin, su kaynaklarının ve tüm doğal kaynakların ulusal çıkarlar ve toplum yararına, doğaya duyarlılık ilkesi çercevesinde ve en verimli şekilde değerlendirilmesini sağlayacağız. tehrip edilen doğayı onarmak ve doğa kültürünü aşılamak için doğa hakları kavramını eğitim sistemine yerleşeceğiz. kişi başına düşen şehir içi yeşil alan oranını her ilimizde artıracağız. Çevre ve toplumla uyumsuz projeleri asla uygulamaya koymayacağız. sağlıklı, yaşanabilir, yeşil daha güzel bir dünya için çocuklarımıza torunlarımıza sağlıklı bir gelecek bırakabilmek için bir an önce ” doğa katliamlarına” son verilmelidir. Bu bilinçle hareket eden tüm yurtdaşlarımızın Dünya Çevre Günü’nü Kutluyorum.

candan-yuceer-ergeneyi-temizleyecegiz-diyenler-ceplerini-doldurdu

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Candan Yüceer: Ergene’yi temizleyeceğiz diye ceplerini doldurdular!
Takip Et

Bizi Takip Edin