Ergene Haber, Ergene Haberleri, Ergene Son Dakika

Bulgaristan Başmüftülüğü İle Hac Protokolü İmzalandı

Bulgaristan Başmüftülüğü İle Hac Protokolü İmzalandı
Samet Ayan( sametayan@gazetecorlu.com )
12 Eylül 2019 - 14:09

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve Bulgaristan Başmüftülüğü Genel Sekreteri Celal Faik arasında çifte vatandaşlar için Hac organizasyonu işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Türkiye’de ikamet edip Bulgaristan asıllı olan çifte vatandaşlara çekilişsiz kurasız, beklemeden hacca gitme imkanı sunulacak.

Çorlu Belediyesi ile Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü arasında imzalanan protokol ile Hac organizasyonlarına katılmak isteyen çifte vatandaşlara büyük kolaylık sağlanacak.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Belediye Başkan Yardımcıları Adnan Kum, Kemaleddin Avcı ve Güner Çetin, Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasanof, Genel Sekreter Celal Faik, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ve Haskova Bölge Müftüsü Basri Emin Efendi’nin katılımıyla gerçekleştirilen protokol töreninde her iki kurum arasında sağlıklı koordinasyon ve işbirliğinin zamanla daha olumlu neticeler vereceği ifade edildi.

Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü Genel Sekreteri Celal Faik Bulgaristan’da 1989 yılı ve sonrasında meydana gelen büyük göç neticesinde yüz binlerce Türk asıllı Bulgar vatandaşının Türkiye’ye göç ettiğini ve önemli bir kesimin ise Trakya bölgesine yerleştiğini söyledi.

“Bu Protokol Kardeşlik Bağlarını Pekiştirecek”

Genel Sekreter Celal Faik açıklamasında “Çorlu ve civarında da ciddi göçmen nüfusunun bulunduğu bir gerçektir. Soydaş ve vatandaşlarımızın çokça yaşadığı bu şehirde irtibat ve ikili ilişkilerimizin yüksek seviyede tutulması Başmüftülük kurumumuz açısından son derece ehemmiyetlidir. Göçmenlerin büyük çoğunluğunun çifte vatandaşlığa sahip olmaları göç sonrası Bulgaristan ile ilişkilerini koparmadıklarını göstermektedir.

Bulgaristan Başmüftülüğü Müslümanlara din hizmeti sunan temsili bir kurum olarak, başta ülke genelindeki Müslümanlar olmak üzere Türkiye’ye göç eden Bulgaristan kökenli vatandaşların da dini, milli ve kültürel yaşamlarıyla yakından ilgilenmektedir. Bu doğrultuda yapılan işbirliği sonucunda Çorlu Belediye idaresinin önemli katkıları olacaktır.

Özellikle Türkiye’ye göç ettikten sonra herhangi bir şekilde çifte vatandaş olmayan ya da olmak istemeyen kimselerin teşvik edilmeleri, terk etmeye mecbur bırakıldıkları toprakları bir vefa borcu olarak sahiplenmeleri gerektiği noktasındaki telkin ve hatırlatmalar faydalı olacaktır.

Çorlu Belediyesi’nin yönlendirmeleriyle bölgedeki mevcut göçmen potansiyelinin Bulgaristan Başmüftülüğü ve bölge müftülüklerinin hizmetlerini yakından tanımaları ve yerli halkla kardeşlik bağlarını pekiştirmelerini sağlayacaktır.

Bu kapsamda çifte vatandaşlarımızın çekilişsiz ve de kurasız yıllarca beklemek zorunda kalmadan Hac ibadetini yapabilmesi ve Çorlu’dan bize daha hızlı ulaşması amacıyla, kurumlarımız arasında yardımlaşma tutanağı imzalanmıştır. Rabbim hayırlı ve mübarek eylesin.” dedi.

Çekilişsiz Kurasız Hac Hizmeti

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ise yaptığı açıklamada emeği geçen herkese teşekkür ederek, Çorlu Belediyesi olarak önemli bir görev üstlendiklerini ve her fırsatta vatandaşlarının yanında olduklarını dile getirdi.

Bu kapsamda Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü ile gerçekleştirilen protokol ile Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşlar için önemli bir adım atıldığını ifade ederek, “Bulgaristan Başmüftülüğü, Türkiye’de ikamet eden çifte vatandaşlara çekilişsiz kurasız, beklemeden hacca gitme imkanı sunuyor. Bu hususta Çorlu Belediyesi olarak biz de elimizden gelen desteği vererek en ücra yerlerdeki çifte vatandaşlarımıza bahsedilen hizmetlerin duyurulması ve gerektiğinde lojistik destek sağlanmasını sağlayacağız. Bu ortak girişim daha kapsamlı Hac organizasyonlarının geliştirilmesine de vesile olacaktır. Böylelikle her iki kurum arasında sağlıklı koordinasyon ve işbirliği zamanla olumlu neticeler verecektir.

Özellikle Ramazan ayı boyunca çeşitli tarihlerde Bulgaristan’da düzenlediğimiz iftar organizasyonları ile yürüttüğümüz dostane ilişkilerin bu protokol ile daha büyük anlam ve önem kazandığını görmekten dolayı büyük mutluluk duyuyorum.

Ülkemizde yaşayan Bulgarsitan’dan göç etmiş değerli vatandaşlarımızdan önemli ölçüde karşılık bulacağına inanıyor ve hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Açıklamaların ardından protokol imzalanırken, Başmüftülüğü yetkilileri ile Başkan Sarıkurt yürütülecek çalışmalarla ilgili olarak görüş alışverişinde bulundular.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Ergene Haber'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Ergene Haberfilozoffethiye balayı oteli