Ergene Haber, Ergene Haberleri, Ergene Son Dakika

Binlerce Çorlulu Zafer Nidalarıyla Omuz Omuza Yürüdü

Binlerce Çorlulu Zafer Nidalarıyla Omuz Omuza Yürüdü
Samet Ayan( sametayan@gazetecorlu.com )
04 Eylül 2019 - 12:47

Türk Ordusunun Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos 1922 tarihinde zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 97’nci yıldönümünde Zafer Yürüyüşü ve Merve Holefter konseri düzenlendi.

Kitap Kafe’den başlayan ve Cumhuriyet Parkı’nda son bulan Zafer Yürüyüşüne Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer ve İlhami Özcan Aygun, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Belediye Başkan Yardımcıları, siyasi partileri il ve ilçe başkanları ile temsilcileri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri ve binlerce vatandaş katıldı.

Salih Omurtak Caddesi ve Şinasi Kurşun Caddesi boyunca vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği, evlerinden ve işyerlerinden Türk bayrakları ile desteklediği Zafer Yürüyüşü’nün ardından Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt Cumhuriyet Parkında konser alanında halka seslenen Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, alanı dolduran on binlerce vatandaşın 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı.

“Ulu Önderimiz Atatürk bizlere efsanevi bir destan armağan etmiştir”

Başkan Sarıkurt halka hitaben yaptığı konuşmasında Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde girişilen milli mücadelenin zaferle perçinlenerek ülkemizin düşman işgalinden kurtarıldığı ve ulusal bağımsızlığımızın kazanıldığı 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın 97. yıl dönümünde Zafer Bayramını kutlamanın onur ve gururunu yaşadığını belirterek, “30 Ağustos, her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bir mücadele, yurdumuza ve bağımsızlığımıza kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk Ordusu’nun ortaya koyduğu eşsiz bir zaferdir.

“Bu Zafer milli birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucudur”

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, vatan topraklarını düşman işgalinden kurtarmak için Büyük Taarruz’u başlattığında “Bağımsızlık, uğruna ölmesini bilen toplumların hakkıdır.” sözüne olan inancından yola çıkarak Türk milletinin bağımsızlığını kazanması uğruna silah arkadaşları ve Türk ordusu ile savaş meydanlarında vatanı savunmuştu.

Türkiye Cumhuriyeti tarihi kadar dünya tarihinde de önemli bir yer tutan ve bir milletin kaderini tayin edecek olan bu savaşa Türk milleti tüm kararlılığı ile topyekûn girmiştir. Her şeyin bittiği sanılan bir dönem ve çok zor koşullar altında milletin yüce azmi ile düşman orduları vatan toprağından atılmış ve tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yolu açılmıştır. Bu zafer bütün otoritelerin tartışmasız bir askeri deha olarak kabul ettiği Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde Anadolu’da sağlanan Milli Birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır.

30 Ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki yüce Türk ulusu, emperyalist güçlerin işgalci ordularını, anavatan topraklarından kesin olarak atarak, ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur.

“Ya İstiklal Ya Ölüm”

19 Mayıs 1919’da başlatılan milli mücadele ile istilacı düşman ordusuna üst üste darbeler vurulmuş, ancak yurdumuz içerisinde ilerleyen düşmanın vatanın bağrından atılabilmesi için sıra kesin sonuçlu bir harekâta gelmiştir. “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer “Türk’ün bağrına dayanan hançerin Ulus’ça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesinin destanıdır.”

30 Ağustos’u muhteşem kılan unsur, Ulu Önderin liderliğinde; kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden milletçe kazanılan bir zafer olmasıdır. Türk tarihine altın harflerle yazılan bu zafer, Türk ulusu son neferine kadar yok edilmedikçe, Türk’ün istiklalinin elinden asla alınamayacağını bir kere daha tüm dünyaya ispatlamıştır.

“Bu Zaferi gelecek kuşaklara aktarmak; şehitlerimize karşı tarihi sorumluluğumuz ve borcumuzdur”

Atatürk sevdalısı, kalpleri vatan sevgisiyle atan kıymetli Çorlulular;

Başkomutanlık Meydan Muharebesini kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmak; ulusal değerlerimize, Cumhuriyetimize sahip çıkmak; bayrağımızın dalgalanması için mücadele eden atalarımıza, canını, kanını bu uğurda hiç düşünmeksizin feda eden şehitlerimize karşı tarihi sorumluluğumuz ve borcumuzdur.

Sevgili Atam;

Öyle nesiller yetiştiriyoruz ki; aydınlık hür ve özgür. Tıpkı yıllar önce planladığın gibi. Sözün millette, egemenliğin ulusta olduğu, birlik ve beraberlik içerisinde tek yürek olarak açtığın yolda yüreğimizde sevginle ilerliyoruz.

Senin liderliğindeki 30 Ağustos Zaferi bizlere;

Kahramanlıklarla dolu bir tarih, bileğimizdeki güç, dilimizde marş, birlik ve beraberlikle taçlanmış efsanevi bir destan armağan etmiştir.

Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, dava arkadaşları ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, tüm Çorlu halkının ve Türk milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

Başkan Sarıkurt’un konuşmasının ardından sahneye çıkan Merve Holefter on binlerce Çorlulu ile birlikte sevilen şarkıları seslendirdi. Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemaleddin Avcı günün anısına sanatçı Merve Holefter’e çiçek takdim ederken, konser havai fişek gösterisi ile sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Ergene Haber'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Ergene Haberfilozoffethiye balayı oteli