Balık Sezonu 1 Eylül’de Açılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tekirdağlı balıkçılar 1 Eylül de balık avına başlamak için son hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor.

Yeni sezondan umutlu olduklarını dile getiren balıkçılar, Marmara Denizi’nde canlanma olduğunu söyledi. Sahil dolgu alanında bulan Eski İskeleye demir atan Tekirdağlı balıkçılar, 1 Eylül’de başlayacak olan yeni av sezonu için hazırlıklarını yoğun şekilde sürdürüyor.

BOL VE UCUZ BALIK YİYECEĞİZ

Günlük mesailerinde yıpranan ağlarını onarıp, gemilerin bakımını yapan balıkçılar yeni sezondan oldukça umutlu olduklarını dile getirdi. Yeni sezonda bol miktarda palamut beklediklerini söyleyen Tekirdağ Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Erdal Coşkunçay, “1 Eylül’de başlayacak olan yeni sezonda hazırlıkları tamamlamaya çalışıyoruz. Arkadaşların bazıları hazırlıkları bitirdi, bazıları bitirmek üzere. Çoğu çalıştıracak adamlarını getirdi. Anne baba palamutlar gitti, torikler gitti. Biz de yavru palamut bekliyoruz. Bol miktarda lüfer gitti, çinakop olabilir. İnşallah hayırlısı olur. Bizler de iyi olması için temennide bulunuyoruz. Bu sene sadece istavrit az gözüktü uskumru balığı Marmara’ya girdi. Orkinos balıkları gözüktü. Marmara’da bir canlanma oldu. 1 Eylül’den sonra inşallah hem ucuz yiyeceğiz hem de bol tutacağız” dedi.

MEVSİM PALAMUT MEVSİMİ

35 yıldır balıkçılık yaptığını söyleyen Ömer Kurşun, “3 aydan beri yeni sezona hazırlandık. Durumlara, havadislere bakılırsa çok çok iyi diyorlar palamut için. İyi demekle de olmuyor havalara bağlı. Havalar iyi giderse balıkçılık olur. Havalar kötü giderse geçen seneki gibi balık da olsa balığı tutamazsın. Bol bol balık gider. Biz şimdi hazırlığı yaptık. Kısmetse 1 Eylül’de denize çıkacağız. Ya Allah ya bismillah diyeceğiz. Bakalım ne olur onu Allah bilir. Bizim işimiz kısmet işi. Garanti denilen bir şey yok. Hamsi bu sene olabilir ama şimdi mevsim palamut mevsimi. Eylül, Ekim palamut mevsimi. Onun peşine çinakop gelir, lüfer gelir. Ama palamut iyi gözüküyor şeklinde konuştu.

YUNUSLARLA BAŞIMIZ DERTTE

Yunus balıklarının ağlarına büyük zarar verdiğini söyleyen Kurşun, “Marmara’ya kaldığımız müddetçe yunus balıklarıyla başımız dertte. Neden dertte derseniz. Yapıyoruz yeni ağ, veriyoruz 3 bin, 5 bin. Ondan sonra çıkıp denize ağları atıyoruz. Bütün ağları yunuslar yiyor. Bunlarla nasıl baş edeceğiz bunu anlamıyoruz” ifadesini kullandı.

tekirdag-1-eylulde-balik-mevsimi-basliyor

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Balık Sezonu 1 Eylül’de Açılıyor
Takip Et

Bizi Takip Edin