Ergene Haber, Ergene Haberleri, Ergene Son Dakika

ASIL SORUMLULAR YARGILANMALI

Çorlu Tren Katliamı Davası İnsanların Yüreklerini Bir Kez Daha Dağladı.

ASIL SORUMLULAR YARGILANMALI
04 Temmuz 2019 - 16:22

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 3 Temmuz tarihinde Çorlu Adliyesinde görülen Çorlu tren katliamı davasına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamasında duruşma sürecini değerlendiren Yüceer, “Duruşma öncesinde ve duruşmada yaşananlar tam bir skandaldır. Duruşma öncesinde aileler ve avukatlar darp edildi, mahkeme heyeti davadan çekildi, bir yıldır adalet bekleyen insanlar hüsrana uğratıldı” dedi.

AİLELER BİR YILDIR ADALET ARIYOR

8 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşen kazada 7’si çocuk 25 vatandaşımızın ihmaller nedeniyle hayattan koparıldığını belirten Yüceer, “bu katliama kurban verdiğimiz insanların yakınları bir yıldır adalet arıyor. Delil toplanması dediler, bilirkişi raporları dediler mahkeme tarihini bir yıl sonrasına attılar. Doğal olarak aileler bu kadar bekledikten sonra duruşmada yalnızca yargılanan dört kişinin değil gerçek sorumluların ortaya çıkarılacağı beklentisi içindeydi. Ama mahkeme heyeti çekildi. İnsanların yürekleri bir kez daha yandı” dedi.

ASIL SORUMLULAR YARGILANMALI

Çorlu Tren Katliamı sonrasında dava sürecinin aileleri tatmin etmediğini belirten Yüceer, “öncelikle dava neredeyse kaplumbağa hızıyla görülüyor. Öte yandan yalnızca dört kişi yargılanıyor. Aileler ulaştırma bakanlığı ve TCDD’nin asıl sorumlu olduğunu ve yargılanmaları gerektiğini düşünüyorlar. Beklentileri bu yönde ve haklılar. Çünkü asıl sorumlu olanlar Bakan ve TCDD genel müdürüdür” dedi.

AVUKATLAR VE AİLELER DARP EDİLDİ

Dün yapılan duruşma öncesinde avukatların ve yakınlarını kaybeden ailelerin darp edildiğini belirten Yüceer, “herhangi bir taşkınlık olmadığı halde ailelerin ve avukatların itilip kakılmasını, şiddet görmesini kabul etmek mümkün değildir. Adliye binası içinde, duruşma salonu önünde mahkeme heyetinin izni olmadan sivil polislerce kamera görüntüsü alınmasını da kabul etmek mümkün değildir. Bunu yapan devlet görevlileri hakkında acilen soruşturma başlatılmalıdır. Buna ilişkin gereken girişimlerde bulunduk” dedi.

MAHKEME HEYETİ SEYİRCİ KALDI

Dava duruşması başlamadan önce ailelerin duruşmanın yapılacağı salona girememesinin ve kapılar kilitlendiği için duruşma salonunda olanların dışarı çıkamamasının da sorumsuz bir uygulama olduğunu ifade eden Yüceer, “mahkeme salonunun kapısının kilitlenmesi nerede görülmüş, bunu hangi amaçla yaptıklarını anlamak mümkün değil. İçeride kalanlar dışarı çıkamadı, fenalık geçirenler oldu, bütün bunlara da mahkeme heyeti seyirci kaldı dedi”

MAHKEME HEYETİNİN DAVADAN ÇEKİLMESİ VİCDANLARI YARALAMIŞTIR

Herhangi bir reddi hakim talebi olmadan mahkeme heyetinin davadan çekilmesinin de adalet beklentisi içinde olan ailelerin acısına tuz biber ektiğini belirten Yüceer, “süreci daha da uzatacak olan bu keyfiyete anlam vermek mümkün değildir. Acılı aileler, tüm duyarlı insanlar adalet beklentisi içindeyken dava sürecini daha da öteleyecek böyle bir karar vicdanları yaralamıştır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Ergene Haber'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Ergene Haberfilozoffethiye balayı oteli