Ergene Haber, Ergene Haberleri, Ergene Son Dakika

Adana’daki yangında olay yeri inceleme tutanağı hazır

Kız öğrenci yurdundaki yangına ilişkin olay yeri inceleme tutanağında; inşaat, elektrik, makine ve iş güvenliği bilirkişilerinin ilk izlenimlerine yer verildi.

Adana’daki yangında olay yeri inceleme tutanağı hazır
02 Aralık 2016 - 11:00

Adana’nın Aladağ ilçesindeki özel yurtta çıkan yangınla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Aladağ Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan olay yeri inceleme tutanağında inşaat, elektrik, makine ve iş güvenliği bilirkişilerinin ilk incelemeleri kapsamındaki izlenimleri aktarıldı.

Tutanağa göre, inşaat bilirkişisi Kazım Şimşek, yangının binanın girişinin içindeki ikinci elektrik panosunun şalterlerinden kaynaklandığını düşündüğünü aktardı.

Şimşek, binanın yapısı itibarıyla şartnamelere göre yapılmadığını, iç yapısının ise alevlerin hızlı bir şekilde yayılmasına müsait olduğu kanaatini taşıdığını aktardı.

“Yangın ana panonun arka kısmındaki dağıtım panosundan çıkmış olabilir”

Elektrik bilirkişisi Muharrem Eşsizoğlu, yangının ana panonun arka kısmındaki dağıtım panosundan çıkmış olabileceğini, pano içerisinde bulunan şalterlerin eskimesinin veya özelliğini kaybetmesinin ark ve alev almaya yol açabildiğini düşündüğünü anlattı.

İş güvenliği ve elektrik bilirkişisi Ahmet Bülbül de Eşsizoğlu ile aynı fikirde olduğunu belirterek, “Yangının panonun hemen alt kısmında bulunan kanepenin halının ve duvarlardaki ahşap kaplamaların tutuşmasından kaynaklandığını düşünmekteyim. Binanın elektrik sisteminde herhangi bir elektrik kaçağı olması durumunda binanın elektriğini kesecek kaçak akım rölesinin olmadığını tespit ettim.” ifadesini kullandı.

“Bina yangından korunma yönetmeliğine uygun olarak yapılmamış”

Makine ve A sınıfı iş güvenliği uzmanı bilirkişisi Hasan İhsan Pepedil ise binada acil çıkış kapılarına yönlendirmelerinin yer almadığını, yangın merdiven kapılarının yangına en az 90 dakika dayanması gerekirken kapıların PVC şeklinde olduğunu aktardı.

Pepedil, binanın yangından korunma yönetmeliğine uygun olarak yapılmadığı kanısını taşıdığını kaydetti.

Bilirkişiler, detaylı bilirkişi raporu hazırlamak için süre ve olay yerine ilişkin tüm belgelerin verilmesini talep etti.

Yangının elektrik panosundan çıktığı değerlendiriliyor

Tutanakta, olay yerinde yapılan incelemede binanın giriş katının sağ kısmında bulunan holdeki elektrik panosunun, kabloların yanmış şekilde olduğu belirtildi.

Kapının önündeki perdeler yanmamış

İkinci kattaki yangın merdiveni kapısının yine aynı şekilde PVC’den oluştuğu, dışarı doğru açılan kapının kulpunun ve kilidinin sağlam ve çalışır vaziyette bulunduğu, kapının önündeki perdelerin yanmamış vaziyette zeminde görüldüğü belirtilerek, yangın merdiveninin ikinci kattan giriş katına kadar yapılan incelemesinde herhangi bir sıkıntıya rastlanılmadığı kaydedildi.

Tutanakta, giriş katındaki yangın merdiveninin başlangıç bölümünden açık olduğu, bu kısma kimsenin ulaşamadığı, yangın sonrası itfaiyecilerin ve vatandaşların giriş mutfak arka kapısını dıştan baltayla vurarak kırdıkları, camın ise demirlerin kesilerek açıldığı bildirilerek, “Binanın giriş kısmında bulunan ana panoya bağlı küçük elektrik panosundan yangının başladığı değerlendirildiğinden olay yeri inceleme ekiplerine her iki yangın panosunun incelenmek üzere sökülmesi talimatı verildi.” ifadesi kullanıldı.

Bu arada, Aladağ Cumhuriyet Savcıları, kız öğrenci yurdundaki yangın faciasıyla ilgili çok yönlü olarak soruşturmayı yürütüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Ergene Haber'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Ergene Haberfilozoffethiye balayı oteli