Ergene Haber, Ergene Haberleri, Ergene Son Dakika

2. Geleneksel Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Yağlı Güreşleri Yapıldı

2. Geleneksel Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Yağlı Güreşleri Yapıldı
20 Mayıs 2015 - 12:59

Ergene Belediyesi tarafından organize edilen ve Kırkpınar Güreşlerinin provası niteliğini taşıyan 2. Geleneksel Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Yağlı Güreşleri gerçekleştirildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın yanı sıra birçok protokol üyesinin hazır bulunduğu festival korteji Velimeşe Mahallesinde bulunan Ergene Belediyesi ek hizmet binası önünden başladı. Velimeşe korusunda yer alan güreş alanına kadar gerçekleştirilen yürüyüş sonrası festival alanına gelen protokol üyelerini Kırkpınar güreşlerinin efsane ekibi karşıladı.

BAYRAM HAVASINDA GEÇTİ

Binlerce vatandaşın hazır bulunduğu 2. Geleneksel Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Yağlı Güreşleri saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Ses sanatçısı Arif Şentürk şarkılarıyla coşkuyu arttırırken Ergene Güreş Ağası Kani Tezcan çevre il ve ilçelerden gelen güreş ağalarını güreş alanı girişinde karşıladı. Festivalde, katılımcılar adına her türlü imkânın seferber edildiği gözlerden kaçmadı. Velimeşe Mahallesinde tertiplenen güreşler adeta küçük bir bayram şenliği havasında geçerken, Ergene Belediyesi’nin bu yılda da aynı güzellikte geçmesi için her türlü desteği sağlayan kurum ve kuruluşlara plaket takdiminde bulunuldu.

AÇILIŞ KONUŞMASI RASİM YÜKSEL’DEN

Geleneksel 2. Kızılcıklı Mahmut Pehivan Güreşlerinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ergene Belediye Başkan Yardımcısı Ayça Çevikel`in ardından söz alan Başkanı Rasim Yüksel; Kızılcıklı Mahmut Pehlivan anısına düzenlenen geleneksel yağlı güreşlerinin ikincisini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını ifade ederek şöyle devam etti. Yüksel “Biz Ergene Belediyesi olarak yaşamın her alanında sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini Ergene halkımıza yaşatmak konusunda iddialıyız. Seçimlerden önce söz verdiğimiz gibi, halkımızın ortak sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla toplumda karşılığı olan organizasyonları bir bir gerçekleştirmekteyiz. Ergene Belediyesi olarak, halkımızın birlik ve dayanışma ruhunun pekişmesine katkı sağlayacak manevi mutluluğunu destekleyecek çalışmalarımız önümüzdeki zamanlarda artarak devam edecektir’ dedi.

GÜREŞ AĞALIĞI 25 BİN TL’E SATILDI

Yüksel ayrıca bizim için belediyecilik yol, kaldırım, kanal yapmak ve vergi toplamak değildir vurgusunda bulunarak, Ergene İlçesi için hayata geçirilen projeler ve yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler vererek vatandaşların yaşamaktan mutluluk duyacakları ilçenin temellerinin adım adım atıldığını açıkladı.

Güreş Ağası Kani Tezcan ile Devam

2. Kızılcıklı Mahmut Pehivan Güreşlerinin güreş ağalığı Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak`ın sembolik olarak belirlediği 25 bin Liralık rakamla Kani Tezcan`ın olurken organizasyona katılan güreş ağaları ile şeref turu atıldı. Tezcan 8. kez güreş ağalığını alarak güreş sporuna olan katkısını devam ettirdi.

Birincilik Kürsüsü Şaban Yılmaz’ın Oldu

14 Kategoriden oluşan yarışmaya çok sayıda güreşçi katılırken, farklı yaş grupları ve ağırlıklarından oluşan pehlivanların her biri kendi kategorilerinde rakibi ile güreşti. Müsabakaların tamamlanmasının ardından yarı finalde heyecanla devam eden müsabakaların sonunda finalde Başpehlivan Şaban Yılmaz birinci oldu. Güngör Ekin’in ikinci olduğu müsabakada, üçüncülük kürsüsünü Ahmet Yavuz ve Kaan Kaya paylaştı. Birinciye altın madalya ikinciye gümüş, üçüncüye bronz madalyaların yanı sıra çeşitli hediyelerde takdim edildi.

10 BİN TL ÖDÜL VERİLDİ

Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, birincilik kürsüsüne çıkana 10 bin TL vereceğini açıklamasının ardından, söz konusu maddi desteği Şaban Yılmaz kazandı.

Protokolden Üst Düzey Katılım

Ergene 2. Geleneksel Büyük Yağlı Pehlivan Güreşlerinde Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ın yanı sıra Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Habip Korkmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaevli, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, AK Parti Çorlu İlçe Başkanı İsmet Albayrak, AK Parti Ergene İlçe Başkanı Mustafa Çalım, CHP Çorlu İlçe Başkanı Yıldıray Arıcı, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, AK Parti Tekirdağ Milletvekili adayı Metin Akgün, CHP Tekirdağ Milletvekili Adayları İlhami Özcan Aygun, Şerafettin Terzi ve Arzu Mandalı, MHP Tekirdağ Milletvekili Adayı Muammer Varol, Kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kırkpınar Güreşleri Ağası Seyfettin Selim, bölgenin güreş ağaları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ergene-gures-turnuvasi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Ergene Haber'de yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Ergene Haberfilozoffethiye balayı oteli